Sól fizjologiczna buforowana fosforanami jest powszechnie stosowanym buforem w badaniach biologicznych. Jest to roztwór soli zawierający fosforan sodu z wodą jako rozpuszczalnikiem. Do niektórych preparatów dodaje się także chlorek potasu i fosforan potasu. Osmolarność i stężenie jonów roztworu odpowiadają wartościom występującym w organizmie człowieka.
Fosforany można podzielić na ortofosforany i fosforany poliskondensowane: fosforany stosowane w przetwórstwie żywności to zwykle sole sodu, wapnia, potasu oraz żelaza i cynku jako wzmacniacze składników odżywczych. Powszechnie stosowane fosforany spożywcze. Istnieje ponad 30 odmian.
W rozcieńczonym roztworze wodnym fosforan występuje w czterech postaciach. W silnie zasadowym środowisku będzie więcej jonów fosforanowych; w słabo zasadowym środowisku będzie więcej jonów wodorofosforanowych. W środowisku słabo kwaśnym jony diwodorofosforanowe występują częściej; w środowisku silnie kwaśnym główną istniejącą formą jest rozpuszczalny w wodzie kwas fosforowy.
Aby zachować krew do przetoczenia przez określony czas, należy dodać odpowiedni antykoagulant i starać się nie dopuścić do zepsucia się używanego płynu w okresie przechowywania.Wymagania dotyczące konserwacji krwi:
Zapobiegają krzepnięciu, zapewniają składniki odżywcze potrzebne do metabolizmu komórkowego, przedłużają żywotność poza organizmem i zapewniają, że po infuzji może on pełnić odpowiednie funkcje. Dlatego konieczne jest dodanie antykoagulantów, składników odżywczych niezbędnych do metabolizmu komórkowego i kontroli temperatury w określonym zakresie podczas przechowywania. Ze względu na odmienną charakterystykę różnych krwinek, metody przechowywania są również różne, a okres przechowywania również jest inny.